Poslední článek v sekci Články je Hrozby dlužníků i věřitelů

Nová pravidla spotřebitelských úvěrů

15.května 2012 » Vladimír Kutálek | zpět

Zdroj je zde. Zákon by měl nově zakázat krytí úvěrů bianco směnkami a šeky, umožnit odstoupení od smlouvy s úvěrovou slibotechnou a také zakázat používání telefonních čísel s vyšší než běžnou cenou. Především ale také zakáže častý postup, kdy je zástava ve výrazném nepoměru k poskytnutému úvěru. Od příštího roku by tak mohlo platit, že „věřitel poskytne spotřebitelský úvěr jen tehdy, pokud je ze všech okolností zřejmé, že spotřebitel bude schopen spotřebitelský úvěr splácet“. No nevím...

Mám pocit, že je to snaha svést "spravedlivý hněv" na někoho a protože byli medializováni úvěrový žraloci, zavaříme všem věřitelům. Oceňuji snahu lépe ošetřit podmínky pro slabší stranu - dlužníky. Ale proboha s rozumem a ne jak kyvadlo z extrému do extrému.

Díky zpřísňování rizik bankovních institucí skončil jen produkt pro nouzi, MPU do konce března nabízela produkt Dobrý klient, 50% LTV domu, bytu, ale i chaty půjčila bez ručitele, bez účelu, bez příjmu, bez omezení věku, se záznamy v registru, úrok 7,9% p.a.m možno platit 5 let jen úroky. Nyní už nenabízí.

Jak pomůže absolutní zákaz bianco směnek dlužníkům? Věřitel, co chce své peníze legálně vrátit, se bude bát půjčit a prostě nepůjčí. Dlužník o to víc bude poptávat jakoukoliv možnost, třeba směnku na 1MKč, když si bude chtít půjčit 100kKč. Zakáže se i toto, najde se něco jiného. Nebo se přesuneme do černého sektoru. Nebylo by lepší investovat peníze do osvěty? Za jakých podmínek a s jakými náležitostmi podepsat směnku? A kdy je lepší požádat už o osobní bankrot?


Je mi smutno.

Líbil se vám článek? Pošlete autorovi
ze své GoPay peněženky...
Chcete sdílet tento článek?

Novinky

Získejte nejnovější informace z našeho webu
přihlašte se k odběru RSS...