Hrozby dlužníků i věřitelů

03.ledna 2012 » Vladimír Kutálek | zpět

Devizové hypotéky. Špatně vyplněné směnky. "Finanční nouze" a finanční nouze. Dražby. I tato slova mají leccos společného.

Devizové hypotéky. Teď je všichni odsuzují. Měnové riziko hrozí apod. Ale zapomínají, že to, co pro někoho je riziko, pro druhé je snížení riziko a pro třetí je snížení nákladů. Ano byla chyba to nabízet nepoučeným lidem. I v ČR je možné získat eurovou hypotéku. Úrokové rozdíl je ale téměř nulový. Ale pro někoho je téměř nutnost, i když žije v ČR. A to pro lidi co mají (hlavní) příjem v €. Pro ně je naopak rizikem korunová hypotéka!

A případ v Maďarsku? Po bitvě je každý generál... Představte si stejnou situaci u nás. Korunové hypotéky na 10%, mírně posilující koruna, v eurech za 5%. Co byste si vybrali? I já, poučený a znalý, bych to nevyloučil hned. Kdybych měl rozpočet tak tak. Byla by jasná korunová. Kdybych měl značnou rezervu, možnost refinancovat korunovou, vzal bych eurovou asi, ale ušetřené peníze bych použil na rezervu nebo vyšší splátky! A ne abych se po pěti letech divil...

Případy se směnkami a dražbami. Co k ním dodat, abych se neopakoval. Je hezké ušetřit pár korun. Ale je důležité, kde jsem je ušetřil a obvykle je to za cenu něčeho. Já mám výhodu, aniž jsem opravdu finanční nouzi nezažil, vím, co to je. A jak snadno se člověk do ní dostane. Někdy i nezaslouženě, stačí nepozornost, zapomenutí na nějakou občanskou povinnost (např. aktuální trvalé bydliště). Není to když člověk nemá na nové auto... Ani to, že nemá na televizi. I když to reklamy tvrdí a okolí nechápe.

A opravdu žít bez finanční rezervy je čekání na pověstné utržené ucho... Raději si nedopřát nějakou zvyklost, ale mít rezervu než naopak.

Otázka je, kolik lidí, co to opravdu mají číst, toto čte...

Líbil se vám článek? Pošlete autorovi
ze své GoPay peněženky...
Chcete sdílet tento článek?

Novinky

Získejte nejnovější informace z našeho webu
přihlašte se k odběru RSS...