Recenze knihy - Peníze jiných lidí

27.září 2011 » Vladimír Kutálek | zpět

Další kniha z edice Poradci bohatého táty s předmluvou Roberta Kiyosakiho. Název Peníze jiných lidí je trošku neúplný. Kromě získání peněz se zabývá i získáním zdrojů jiných lidí, které je většinou dostupnější a efektivnější než získání peněz.

MM PJL_ZJL

Kniha mě nadchla. Prvotní zájem vzbudila definice úvěru v názvu knihy. Kniha je celkem tlustá, více než 350 stránek a opět je citelně vidět překlad z USA prostředí. Naštěstí to není až tak na závada, přestože poslední dvě kapitoly a některé pasáže český čtenář může přeskočit, protože se zabývají do značné míry americkým zákonem o cenných papírech.

V první řadě je potřeba vysvětlit hojně využívané zkratky PJL (peníze jiných lidí) a ZJL (zdroje jiných lidí). Autor to vysvětluje na krásném modelovém příkladu, kdy prakticky bez vlastních prostředků je možné využít vlastní myšlenku. Stačí vhodně využít PJL a ZJL. O tom kdy je který zdroj PJL či ZJL lepší než jiný, jak je získat, je vlastně celá kniha.

Každého okamžitě napadlo si půjčit peníze od banky? Ano, to je jeden ze zdrojů PJL. Ale dále lze využít peníze příbuzných a přátel, peníze nadací a grantů, peníze andělských nebo profesionálních investorů. Kromě různých cen a ovlivňování podnikání se tyto zdroje liší i požadavky na podnikání jako takové. Nabádá k ostražitosti před použitím peněz přátel, sice mají své výhody, ale také nevýhody. Při čtení výčtu nevýhod jsem žasl nad komplexností. Stručně: kromě možnosti narušení rodinných vztahů se zmiňuje např. i o nepředvídatelnosti jejich chování. Víceméně nabádá, aby investor myslel za ně a za ně zhodnotil, jestli opravdu je schopen investovat a nést rizika...

Autor např. vysvětluje, že na začátku může být výhodné platit vyšší cenu za zakázky, ale sjednat si delší splatnost. Vlastně vás takto dodavatel úvěruje. Uvádí více smysluplných příkladů domluv.

Nadchlo mě jak precizně vysvětluje, jak je v které části podnikání těžké sehnat PJL, neboli jak je to drahé. Když je celý nápad na papíře, chtějí investoři desítky procent společnosti. Pokud člověk překoná počáteční stadium, hodnota podnikání roste (více než investované prostředky) a je výrazně snazší sehnat peníze, tj. levnější. Správné načasování přísunu peněz je opravdu důležité. A samozřejmě je nutné si určit body kdy se případně podnikání prohlásí za nerentabilní.

No a pokud jsou peníze příliš drahé, je tu stále možnost využít ZJL. A zde už je to jen na vyjednávacích možnostech a kreativitě podnikatele. Pokud máte známé odborníky (právníky, účetní, programátory), místo peněz můžete platit jinými věcmi.

Kniha obsahuje spoustu informací, tipů, výčtů kroků, které je třeba podniknout, ověřit, zjisitt. A proto nemá smysl dále pokračovat, vše najdete v knize.

Knihu jednoznačně doporučuji pro ty, co si chtějí rozjet podnikání, nebo si jen rozšířit obzory možností.

Peníze jiných lidí, Jak získat peníze jiných lidí pro své investice, Lechter Michael, Poradci bohatého táty, Vydavatel: Pragma, ISBN: 978-80-7349-044-7, Počet stránek: 384, Rozměry: 150x210, Vazba: vázaná

Kniha obsahuje spoustu informací, tipů, výčtů kroků, které je třeba podniknout, ověřit, zjisitt.
Líbil se vám článek? Pošlete autorovi
ze své GoPay peněženky...
Chcete sdílet tento článek?

Novinky

Získejte nejnovější informace z našeho webu
přihlašte se k odběru RSS...