Recenze knihy - Osobní finance (Petr Syrový, Tomáš Tyl)

18.října 2011 » Vladimír Kutálek | zpět

Tuto knihu jsem si "koupil" zcela náhodou, vybíral jsem si odškodnění za poškozené doručené knihy (Oboustranně lepší varianta než knihy vracet/měnit). Lepší knihu věnující se obecně osobním financím jsem nečetl. Protože prapůvodní původ dluhů je často právě v neexistenci finančního plánu je tato kniha důležitá pro dlužníky, ale především těm, co se dlužníky neplánovitě nechtějí stát.

kniha Osobní finance

Kniha mě hned od začátku překvapila úžasnou logikou a schopností logicky vysvětlovat základní věci. Přitom často používá více či méně zdařilé analogie. Je tak dle mého názoru srozumitelná i pro finanční neznalce. Poradce v nich najde spoustu tipů jak srozumitelně vysvětlit základní pojmy, které se snad v každém oboru nejhůř vysvětlují.

První kapitola se zabývá finančním plánováním. Což je jednoduše spojení cílů a zdrojů. Mám-li sepsané cíle, je mnohem snadnější je dodržet, např. nevypovědět produkt na základě náhlého krátkodobého vlivu. Plán je důležitý čím o vzdálenější a větší cíl se jedná - vliv lidské psychologie. Každý finanční plán je kromě cílů by měl obsahovat možná rizika a jejich pokrytí (ať už pojištěním nebo finanční rezervou). Důležité je si stanovit požadavky na produkty, vybrat typ produktu, pak podtyp a teprve pak konkrétní produkt, který už tak důležitý není.

Tento výběr se provádí často a autoři ho perfektně přirovnávají např. k výběru místu dovolené. Nejdříve vybíráme mezi dovolenou u moře, na horách, poznávací, pobytové, pak upřesňujeme požadavky na zemi a teprve pak vybíráme konkrétní středisko/hotel. A přitom jestli máme hotel o 100 metrů dál od pobřeží či o 1000Kč dražší není tak důležité, jako že je to hotel u pláže a ne u sjezdovky...

Další kapitolou se věnuje zajištění rizik. Jaká hrozí rizika, jak se jim bránit, co pojišťovat a co ne. Výborně zpracované a dostačující. Nicméně o této konkrétní problematice existuje specializovaná kniha Život jako riziko aneb Zásady pojišťování životních rizik, která je ještě lepší, především detailnější.

Další dvě kapitoly se věnují investování. Opět nemám co vytknout. Nejdříve se věnuje výběru toho správného typu aktiva, aby v druhé kapitola probral jednotlivé investiční produkty (fondy, ETF, certifikáty, ZP, SS, PP...).Opět každému doporučuji přečíst popis, charakteristiku produktů a na co jsou vhodné a na co ne.

V poslední kapitole se věnuje úvěrům. Perfektně, stručně popisuje na co se zaměřit při výběrů úvěru, teda pokud je úvěr vhodný.

Jsem opravdu nadšen. Relativně stručné, srozumitelné, perfektně zdůvodněné, zdůvodněné částečně i pro ty co nerozumí řeči čísel. Jedna z knih, která by neměla chybět v žádné knihovně. Anebo lépe tyto znalosti by měli být v každé hlavě. Nebylo by tolik zoufalých úvěrů s úvěry, které obtížně splácejí. Jednoznačně doporučuji.

Osobní finance, řízení financí pro každého, Syrový Petr, Tyl Tomáš, Vydavatel: Grada, ISBN: 978-80-247-3813-0, Počet stránek 208, Vazba: brožovaná

ISBN: 978-80-247-3813-ISBN: 978-80-247-3813-00
Líbil se vám článek? Pošlete autorovi
ze své GoPay peněženky...
Chcete sdílet tento článek?

Novinky

Získejte nejnovější informace z našeho webu
přihlašte se k odběru RSS...