Tyto články v rámci finanční osvěty jsem vyprodukoval ve svém volném čase. Je-li to možné, podpořte tvorbu dalších zpětnou vazbou nebo jiným způsobem.

Bohužel z důvodu prioritizace mých činností jsem se těmto stránkám poslední dobou nevěnoval a spíše ani věnovat nebudu - i z důvodu prakticky nulové zpětné vazby.

tn_vlkuver_logo.png

Hrozby dlužníků i věřitelů

03.ledna 2012 » Vladimír Kutálek

Devizové hypotéky. Špatně vyplněné směnky. "Finanční nouze" a finanční nouze. Dražby. I tato slova mají leccos společného.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

Podmínky bank aneb nespoléhejte na jednu banku

06.prosince 2011 » Vladimír Kutálek

Impulsem pro se psání tohoto článku byl článek na měšci ze dne 1.12.2011. Klient s osobním i firemním úvěrem u jedné banky se divil, že mu banka zesplatnila i druhý úvěr. Ano číst podmínky se vyplatí vždy a všude, i u bank. Ti, co nečtou vůbec nikdy, mají problémy, i když by je vůbec nemuseli mít, natož, když podnikají s riziky...

Hlavní část článku se zabývá jestli diverzifikovat mezi banky či ne... Praktické zkušenosti.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

Exekuce - mýtů zbavená

29.listopadnu 2011 » Vladimír Kutálek

"Každá exekuce je oprávněná, protože ji nařídil soud a každý účastník má právo se bránit – odvoláním či návrhem na zastavení." Menší rešerše informací o exekuci. Úvodem si dávejte hlavně pozor na zapomenuté platby. V dnešní době je snadné je vymáhat exekucí a tak je zněkolikati násobit.

více informací v článku...
tn_idnes.gif

"Půjčkomaty"... další hit? Zatím nedoporučuji.

22.listopadnu 2011 » Vladimír Kutálek

Nějak se nám orztrhl pytel s různými maty: slevomat, jizdomat a ted půjčkomat. Článek na idnes mě vyprovokoval sepsat můj názor, sice asi rok starý, ale stále aktuální na tyto servery z pohledu investora.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

Jak začít šetřit

15.listopadnu 2011 » Vladimír Kutálek

Server o úvěrech a věnuje se šetření? Ano, kupodivu je to nejčastější otázka klientů. Když už mají úvěry, jsou rádi že mají na splátky, ale jak se úvěrů zbavit? Tipy jak se zbavit úvěrů je plno. Ale jak začít? Popíšu své zkušenosti. Kupodivu řešení nemusí být očividné. Někdy je lepší raději investovat do úspor než umořovat rychleji dluhy... Matematické znalosti jsou výhodu.

více informací v článku...
tn_111TipuJakSetrit.jpg

Recenze knihy - 111 tipů jak šetřit svoje peníze

25.října 2011 » Vladimír Kutálek

Dlužník, když přemýšlí jak se zbavit úvěru, zjistí že nemá žádnou nebo skoro žádnou rezervou. Většinou proto, že dokud to nějak jde, tak to neřeší. Ale i pro ty, co se chovají zodpovědně, potřebují šetřit kde se dá. A tato kniha poradí kde se dá ušetřit, občas nezvykle, netradičně. U mnoha cílů radí, jak vybrat levnější variantu a kdy.

více informací v článku...
tn_OsobniFinance.jpg

Recenze knihy - Osobní finance (Petr Syrový, Tomáš Tyl)

18.října 2011 » Vladimír Kutálek

Tuto knihu jsem si "koupil" zcela náhodou, vybíral jsem si odškodnění za poškozené doručené knihy (Oboustranně lepší varianta než knihy vracet/měnit). Lepší knihu věnující se obecně osobním financím jsem nečetl. Protože prapůvodní původ dluhů je často právě v neexistenci finančního plánu je tato kniha důležitá pro dlužníky, ale především těm, co se dlužníky neplánovitě nechtějí stát.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

Úvěry a smrt

10.října 2011 » Vladimír Kutálek

Úvěr a smrt dlužníka. I zde existuje pár nejasností, umocněny překladem článků z USA, kde je jiná legislativa a nyní také novým občanským zákoníkem platným od 1.1.2013. Předem upozornuji, že legislativa a především výklady legolativy se mění na můj vkus často a nejsa právník musím uvodit článek větou: Veškeré informace zde uvedené jsou jen pro orientaci, v případě použití si je ověřte dle aktuálního stavu.

více informací v článku...
tn_PJL.jpg

Recenze knihy - Peníze jiných lidí

27.září 2011 » Vladimír Kutálek

Další kniha z edice Poradci bohatého táty s předmluvou Roberta Kiyosakiho. Název Peníze jiných lidí je trošku neúplný. Kromě získání peněz se zabývá i získáním zdrojů jiných lidí, které je většinou dostupnější a efektivnější než získání peněz.

více informací v článku...
tn_ABCInvestovaniDoRealit.jpg

Recenze knihy - ABC investování do realit

20.září 2011 » Vladimír Kutálek

Kniha z edice Poradci bohatého táty s předmluvou Roberta Kiyosakiho. Název ABC investování do realit velice dobře vystihuje obsah knihy s dovětkem "Najděte nové možnosti zisku, které jiní investoři nevidí".

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

Variabilní hypotéka - opěvovaná i zatracovaná

13.září 2011 » Vladimír Kutálek

Určitě už jste potkali reklamy na hypotéky za 3, ale i 2,5%. A pak jste zjistili, že je to variabilní hypotéka. Co od ní ve skutečnosti můžete čekat? Jaké to má háčky či výhody?

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

Doporučované úvěrové produkty

06.září 2011 » Vladimír Kutálek

Často se mi stává, že klient se mě zeptá: „A co máte vy?“ Tohle je článek, který na tuto otázku odpovídá a vysvětluje proč dost často tato otázka/odpověď klientovi nepomůže.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

Offsetová hypotéka - jedinečná mezi hypotékami

30.srpna 2011 » Vladimír Kutálek

Offsetová hypotéka je už dlouho mým oblíbeným produktem, už v době kdy s ním jako první přišla Mbank. Jako klienta mě princip učaroval. V současné době je to můj nejčastěji doporučovaný typ hypotéky jako finančního poradce.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

20. Možnosti SS v kombinaci s SU

23.srpna 2011 » Vladimír Kutálek

Chcete peníze ze SS a k tomu si chcete půjčit? A to hned? Obvykle si vezmete meziúvěr. Tedy platíte poplatky, krátce či déle vyšší úrokovou sazbu, prokazujete bonitu, zajišťujete, zdokladováváte celou částku včetně úspor. Vzít si místo SS hypotéku? Z bláta do louže. Hypotéka vyžaduje navíc zajištění zástavou nemovitostí. Lze to lépe? Někdy ano.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

19. Užitečné účely úvěrů, které by vás nenapadly

16.srpna 2011 » Vladimír Kutálek

Většina chápe úvěry jako něco špatného, za co se platí. Jak by se vám líbilo pomocí úvěrů ušetřit? A tím nemyslím nákup nemovitosti se spekulací, že cena nemovitostí poroste víc než placené náklady úvěrů. I když to je také způsob jak ušetřit. Mám tím na mysli mnoho menších každoročních záležitostí, se kterými se setkává drtivá většina lidí v ČR.

více informací v článku...
tn_AOV_logo.png

Recenze webu – asociace na ochranu věřitelů ČR

09.srpna 2011 » Vladimír Kutálek

Seriozně se tvářící asociace i jejich web, naleznete na adrese www.anov.cz. Na úvodní stránce mají motto: „Poskytujeme věřitelům nejen všestrannou informační pomoc, konzultace a rady, ale především jim pomáháme najít nejefektivnější řešení jejich problémů spojených s vymáháním pohledávek“. Dále následuje popis a cíle asociace podrobněji. V současné době je to ale především „jen“ zdroj hodnotných informací na webu.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

Výpis z CBCB (bankovní úvěrový registr)

02.srpna 2011 » Vladimír Kutálek

Odhalím pro mnoho lidí tak trochu tajemný výpis z úvěrového registru, konkrétně z CBCB, neboli bankovního úvěrového registru. Jak o něj zažádat, kolik stojí a co na něm uvidíte, včetně příkladu.

více informací v článku...
tn_ProcChytri.jpg

Recenze knihy - Proč chytří lidé dělají hloupé chyby když jde o peníze a jak tyto chyby napravit

26.července 2011 » Vladimír Kutálek

Sice vydaná v roce 2003, ale možná i kvůli tomu o to hodnotnější kniha. Aniž autoři mohli cokoliv tušit o krizi, popsali tam pár důvodů krize… Popisuje zde to, co já jsem po letech zkušeností vyhodnotil jako min. stejně důležité jako technické informace o předmětu investování. A to vlastní psychika při investování. V této knize je to odborně popsáno a shrnuto.

více informací v článku...
tn_FinSvoboda.gif

Recenze hry - Finanční svoboda Profi

Obsah článku je dostupný po přihlášení
17.července 2011 » Vladimír Kutálek

Finančních her, které kromě hraní umějí své hráče i vzdělávat v oblasti financí, najdeme jako šafránu. Existují online aplikace, ale i klasické stolní hry. Myšlenka finanční hry mě zaujala, proto jsem si jednu hru zakoupil a popsal svoji zkušenost s hraním.

více informací v článku...
tn_JakSeZbavitDluhu.gif

Recenze knihy – Jak se zbavit dluhů

12.července 2011 » Vladimír Kutálek

Jak se zbavit dluhů (místo dluhů získejte dobrý kredit) – Garrett Sutton (edice bohatý táta). Nenechejte se splést textem „Robert Kiyosaki“ a pod tím malým písmem „předmluva“…Tuto knihu nepsal RK, ale Garrett Sutton, který je poradcem RK. Dozvíte se odborné informace na ilustrativních příkladech.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

Desatero půjčování si peněz

05.července 2011 » Vladimír Kutálek

Občas vidím různá desatera apod. Tak mě napadlo vytvořit vlastních deset pravidel, jak si půjčit. Částečně vycházím z dílu 4 Kdy si půjčit?, jen vyjádřené stručně a tím přehledně.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

18. Kombinování úvěrů pokud nemáte žádnou smlouvu SS

Obsah článku je dostupný po přihlášení
28.června 2011 » Vladimír Kutálek

Na stavebkách mám nejraději jejich flexibilitu a možností kombinací. V tomto díle proberu možnosti, pokud nemáte dosud uzavřenou žádnou smlouvu o stavebním spoření. Bez prokazování příjmu se neobejdete, nebo si připlatíte.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

17. SS versus hypotéka aneb všechny výhody SS z praxe – dodatek

Obsah článku je dostupný po přihlášení
21.června 2011 » Vladimír Kutálek

V minulém díle jsem vyjmenoval především tzv. tvrdé výhody SS, tzn. výhody číselné (poplatky, úrokové sazby) a možnosti mimořádných událostí, které by mohly nastat. Ale každý produkt je i o měkkých parametrech: jak dlouho trvá vyřizování, kolik dokladů je třeba předložit, jakou bonitu potřebujete. Na toto téma se zaměří tento díl.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

16. SS versus hypotéka aneb všechny výhody SS z praxe

Obsah článku je dostupný po přihlášení
14.června 2011 » Vladimír Kutálek

Po schválených změnách SS si někteří myslí, že SS je nekonkurenceschopný produkt. Ve spojení s hypotékou je to ideální produkt, zvlášť pro bonitně na hraně klienty.  Ale nejdříve k výhodám SS jako samostatného produktu.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

15. Stavební spoření bez státní podpory!

Obsah článku je dostupný po přihlášení
07.června 2011 » Vladimír Kutálek

Nebojte se, zatím nebyla státní podpora zrušena úplně. Ale chci popsat v čem má výhodu stavební spoření a to i bez státní podpory. Budu vycházet z předchozího dílu.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

14. Stavební spoření se státní podporou – stručný princip

Obsah článku je dostupný po přihlášení
02.června 2011 » Vladimír Kutálek

Možná to všichni všechno znáte. Ale často se potkávám s lidmi, kteří neví, jak SS funguje a většina klientů nezná všechny nuance SS.

Opět by stačilo se odkazovat na nějaký článek internetu, ale rychlý průzkum odhalil, že většina článků obsahuje chyby, nebo je příliš rozvláčná.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

13. Nulová příprava na půjčku?

Obsah článku je dostupný po přihlášení
24.května 2011 » Vladimír Kutálek

Nestihli jste žádnou přípravu? A půjčku potřebujete hned teď? Popřemýšlejte v dlouhodobém horizontu. Každý případ je specifický, místo obecné rady čekejte příklady.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

12. Krátkodobá příprava na půjčku

Obsah článku je dostupný po přihlášení
17.května 2011 » Vladimír Kutálek

Víte, že půjčku budete potřebovat do roka (a do dne)? Nebo dokonce do měsíce? O to víc zvyšte úsilí s „dlouhodobou přípravou“ popsanou v minulém díle (úvěrová historie, sebevzdělání). Ale také se připravte na jednorázové náklady spojené s půjčkou.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

11. Dlouhodobá příprava na půjčku

Obsah článku je dostupný po přihlášení
10.května 2011 » Vladimír Kutálek

Nepoužíváte půjčku a nechcete o žádné ani slyšet? I přesto nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat. Nebo dokonce víte, že v blízké či vzdálenější budoucnosti ji budete potřebovat? Již dopředu si můžete ulehčit její získání a/nebo získání za lepších podmínek.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

10. Schopnost dlužníka splácet

Obsah článku je dostupný po přihlášení
02.května 2011 » Vladimír Kutálek

Jak vlastně banky posuzují komu a kolik půjčit? Jak dlužník dokáže, že má na splátky? Proč některé banky toto vůbec neprověřují?

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

9. Jak se zbavit dluhů

Obsah článku je dostupný po přihlášení
19.dubna 2011 » Vladimír Kutálek

Pro ty co mají na současné splátky a i něco málo peněz navíc. Aneb jak začít.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

8. Parametry půjčky z pohledu dlužníka

Obsah článku je dostupný po přihlášení
11.dubna 2011 » Vladimír Kutálek

Ok, rozhodli jsme si půjčit, utvrdili jsme se, že účel je správný, nezbytný. Máme nějaké nabídky, která je lepší?

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

7. Kreditní karta – osobní zkušenost aneb Jak je důležité číst podmínky a rozumět jim

Obsah článku je dostupný po přihlášení
05.dubna 2011 » Vladimír Kutálek

I já mám přes opatrnost negativní zlušenost s kreditní kartou. Důležité je se poučit. Vy se můžete poučit bez udělání stejné chyby, bez placení úroků.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

6. Kreditní karta - diskuze aneb výhody a nevýhody prakticky

Obsah článku je dostupný po přihlášení
28.března 2011 » Vladimír Kutálek

Diskuze s jedním členem SIGu Peníze o kreditní kartě by mohla být zajímavá i pro ostatní, tak jsem ji upravil/zkrátil a zde je jako další díl seriálu. Prosím omluvte text bez diakritiky.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

5. Kreditní karta - analýza

22.března 2011 » Vladimír Kutálek

Myslím si, že kreditní karta si zaslouží alespoň jeden samostatný díl. A protože je dostupná téměř každému, v téměř každé životní situaci najde uplatnění. Úvodem zopakuji, je to výborný sluha, ale příšerný pán...

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

3. Typy úvěrů - pokračování

Obsah článku je dostupný po přihlášení
14.března 2011 » Vladimír Kutálek

Další typy úvěrů jsou spotřebitelský úvěr, hypoteční úvěr, úvěr a meziúvěr ze stavebního spoření a vzájemné půjčky. Opět jen letem světem.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

4. Kdy si půjčit?

14.března 2011 » Vladimír Kutálek

Co to je za divnou otázku? Až potřebuji přece! Ale kdy opravdu potřebuji půjčit? Někdy je výhodné si půjčit, i když půjčku nepotřebuji. Někdy i když potřebuji je téměř nutné obětovat pohodlí a nepůjčit si. Dnešní díl je, jak určit kdy si půjčit - záleží na situaci, možnostech a prioritách daného člověka.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

2. Typy úvěrů

Obsah článku je dostupný po přihlášení
08.března 2011 » Vladimír Kutálek

Prokousat si či ne nudnou teorií? Asi většinu budu nudit, ale myslím si, že je nutné nejdříve definovat pojmy (zjednodušeně). A to KTK, KK, rychlé půjčky.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

1. Motivace půjčovat aneb vývoj jako věřitele i jako dlužníka

Obsah článku je dostupný po přihlášení
28.února 2011 » Vladimír Kutálek

Osobní zkušenosti s půjčováním peněz, půjčování peněz se dotýká každého na obou stranách. Na těchto jednoduchých příkladech je vysvětlena analýza půjček.

více informací v článku...
tn_vlkuver_logo.png

0. Úvod do seriálu

24.února 2011 » Vladimír Kutálek

Motivace seriálu, naplň seriálu.

Zaregistrujte se a každý týden dostanete jeden tip z oblasti poskytování a braní půjček a vůbec finančního poradenství a plánování.

více informací v článku...

Novinky

Získejte nejnovější informace z našeho webu
přihlašte se k odběru RSS...