„Půjčkomaty“… další hit? Zatím nedoporučuji.

Nějak se nám orztrhl pytel s různými maty: slevomat, jizdomat a ted půjčkomat. Článek na idnes mě vyprovokoval sepsat můj názor, sice asi rok starý, ale stále aktuální na tyto servery z pohledu investora.

Těmto serverům nechci dělat vůbec žádnou reklamu, takže je nebudu jmenovat. Hrubý popis naleznete v článku na idnes. Nevadí mi ani dvojité provize zprostředkovateli, ani relativně vysoké úroky pro dlužníky. Když jsem se o prvním z těchto serverů dozvěděl, byl jsem nadšen. A začal jsem přemýšlet nad první zkušební investicí. Pro začátek malou. Ke které nikdy nedošlo. Protože když jsem se začal zajímat, co se dozvím o dlužníkovi, bylo toho sakra málo. Je tolik věcí, co se dá ověřit, co dlužník může doložit, ale server nenabízel prakticky nic.

Potenciální výnos byl slušný, ale riziko totální ztráty extrémní. Žádné rady dlužníkům, co podpoří jejich půjčku, co zvýší jejich důvěryhodnost. Jakýkoliv dotaz byl nezodpovězen. Když jsem četl diskuze, tak některé dotazy byly zodpovězeny, že to není možné. Víceméně důvod byla obava, že by dlužník s věřitelem obešli zprostředkovatele.

Půjčili jste někdy někomu? Příbeznému? Nebo dokonce cizímu? Já hlavně příbuzným, ale tam je motivace hlavně pomoct, než hledění na záruky. Ale u cizího? Když nejsem právník a nevím do detailů, jaké jsou procesy vymáhání?

No je to možnost půjček, ale to už se mi víc líbí půjčky do třetího světa. Tam si na nic nehrají a člověk má možnost rovnou říct, že to bere jako dar. Ale investovat do vzájemných půjček, jen na základě… čeho? Dost často jen srcervoucí historky.

Vzájemné půjčky mají potenciál. Třeba ted přemýšlím jak si krátkodobě půjčit desítky tisíc a moc rozumných možností není. Ale za současného stavu jim vůbec nedůvěřuji. Max. jištěné nemovitostí. Ale to je zase vysoká půjčka na dlouho za relativně nízkou sazbu.

Jaký je váš názor?

Tento záznam byl publikován v Články . Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář