Recenze knihy – 111 tipů jak šetřit svoje peníze

Dlužník, když přemýšlí jak se zbavit úvěru, zjistí že nemá žádnou nebo skoro žádnou rezervou. Většinou proto, že dokud to nějak jde, tak to neřeší. Ale i pro ty, co se chovají zodpovědně, potřebují šetřit kde se dá. A tato kniha poradí kde se dá ušetřit, občas nezvykle, netradičně. U mnoha cílů radí, jak vybrat levnější variantu a kdy.

MM Jak šetřit

Tahle kniha je starší, ale patří ke zlatému fondu mé knihovny finančního plánování. Proč? Nejjednodušší způsob jak si víc užívat nebo šetřit nebo víc investovat, je zjistit, co OPRAVDU je nutné, co je potřebné, co je zbytné či nepohodlné. Některé úspory vyžadují investici a tedy zdroje.

Jeden z investičních úspor je roční šalinkarta (pro začátek alespoň čtvrtletní) nebo roční placení pojistek. Pokud si vhodně rozložíte placení ročních pojistek v průběhu roku, nebudou výkyvy tak hrozné a ušetříte od 8% po desítky procent z nutných plateb.

Teď konkrétněji v tipu nahraďte žárovky úsporkami radí správně, že ne na každé místo se hodí úsporka. Vyplatí se kde hodně a dlouho svítí, na WC určitě patří jiné světlo. Já jen dodávám, že se koukněte i po LED žárovkách v Číně (zdarma poštovné) – např. za necelou stovku je k mání 3,5W LED žárovka na záchod 240 lumenů. A člověk uspoří hodně jen tím, že si rozmyslí, kde potřebuji silnější světlo a kde naopak stačí slabší. Tento tip je také jeden z investičních, úspora se neprojeví hned, nejdříve při ročním zúčtování a je velice důležité přemýšlet. Ale neodkládejte výměnu minimálně jedné žárovky, kde se vyskytujete nejčastěji.

Další tip, který vybírám je tip 93 nebo 94: Minimálně používejte platební či kreditní karty, přejděte na kredit místo paušálu. Věřím, že většině tyto peníze pomůžou více si uvědomit, kolik utratí či provolají. Souhlasím, že každý by měl zkusit dva tři měsíce vyzkoušet neplatit kartou, jestli a jak se to projeví. Ale lidem, co jsou zadlužení a mají střídmost, kreditní karta umožňuje více předčasně splácet úvěry a přitom mít finanční rezervu.

Líbí se mi tip 111, i když příliš stručný úvod do věcí zdarma. Myslím, že dost lidí zbytečně využívá placené služby a přitom jim stačí bezplatné. A z vlastní zkušenosti dodávám, že někdy bezplatné produkty jsou kvalitnější než placené. Nebo jednodušší, což také není obecně chyba.

Líbí se mi netradiční myšlení v hledání úspor. Vyzvednu tip 46: ušetřete na dárcích. Aneb nezúčastněte se příbuzenského souboje, kdo utratí za dárky víc. Většina rozumných lidí ocení na míru šitý dárek, který stál třeba jen čas. Nebo domluva, kterou budete brát vážně a nenecháte se zviklat, že si přestanete dávat dárky úplně. Stejně některé dárky končí na dně krabic či jsou zdroj prachu. A jen navzájem vyhazujete peníze.

Ale nejdůležitější, nejjednodušší tip je hned ten první: definujte cíl a jeho obrázek si vložte do peněženky. Po každé když otevřete peněženku si uvědomte, co chcete a přemýšlejte co je důležitější, věc, kterou chcete nyní koupit, nebo ten cíl?

Některé úspory nejsou pro každého, některé vyžadují změnu filosofie, ne se všemi navrženými úsporami bezvýhradně souhlasím. Ale celkově knihu beru, že většina úspor je hodna přečtení a zvážení.

Asi je jasný závěr, knihu jednoznačně doporučuji. (Asi bych měl začít recenzovat knihy, které se mi nelíbí, nebo to začne vypadat, že nejsem objektivní. Problém je v tom, že s nimi nechci ztrácet čas…)

111 tipů jak šetřit svoje peníze, Autor: Eva Tomková, EAN: 9788025125656, Počet stran: 192, Formát: 167×225 mm – brožovaná lepená, Nakladatelství: COMPUTER PRESS, Jazyk vydání: čeština, Datum vydání: 17.09.2009, Katalogová cena: 149 Kč

Tento záznam byl publikován v Služby . Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář