Služby finančního poradce – nezávislost a šíře produktů

Od roku 1999 je aktivním uživatelem finančních produktů, které se mu staly koníčkem. Poslední roky je finanční poradce firmy ABCDFinance, s.r.o (společnost nezávislých finančních poradců), předseda zájmové skupiny SIG PenízeMense ČR a tvůrce tohoto webu o úvěrech www.vlkuver.cz.

Jak jsem se postupně dostal k finančnímu poradenství si pro zajímavost můžete přečíst níže. Ale to, co pokládám za důležité, je, že jednám jako nezávislý finanční poradce, resp. jsem závislý na spokojenosti klienta.

Nezávislost. Co je to nezávislost a hlavně, jak ji dokázat?

Viděl jsem prezentaci, která byla doslova přeplněna logy různých společností, nebo číselný výčet počtu společností, se kterými daná společnost údajně spolupracuje. A proto jsou přece nezávislý. Ohromující. Dohromady desítky společností. O kousek dál jsem se dozvěděl, že si z těchto společností vybírají jen ty nejlepší produkty. A od některých společností třeba vůbec žádný produkt. Ale dobře stále jsou to desítky produktů. A nakonec prezentace skončila tím, že krom neživotních pojištění, zmíněných výčtem, je nejdůležitější IZP jako univerzální produkt pro spoření, pojištění, daňové úspory… Pro všechny a za všech okolností… Ale nabízíme vše.

Jiné společnosti dají klientovi část své provize, když jim doporučí dalšího klienta. Jiné najdou klientovi úspory na plynu, elektřině, telefonu za podmínky, že si uzavře IZP. Jiná společnost mi promítala nekonečný seznam referencí klientů, z důvodu ochrany osobních údajů je samozřejmé, že nedostanu kontakt na ně. Ale já nevím jak vy, ale já když dostanu dobré jídlo v restauraci, tak hned nepíšu oslavnou referenci. A nepokládám za referenci to, když mě dodavatel sám osloví a já mu tedy napíšu něco ve stylu: Ano byl jsem spokojen, oproti konkurenci se liší tím a tím.

Ano, jsem placen převážně provizemi za zprostředkování produktů a ty jsou od různých společností různé, ale taky i jejich produkty jsou do značné míry různé. Ano spolupracuji s desítkami společností (no spíše stovkami), počet jejich produktů raději nepočítat. V současné době mám dvě reference, opravdové reference. Kdy klient sám nejen, že poděkoval za mé služby, ale je mi vděčen či se cítí zavázán. Zdá se vám to málo? Mohl bych vás ohromit referencemi, které bych si sám vyžádal od „jen“ spokojených klientů, ale nemíním se přizpůsobovat hlavnímu proudu.

Ale i tak bych se sám necítil přesvědčen o nezávislosti poradce. Co by pro vás byl důkaz nezávislosti? Před nebo alespoň po první schůzce? Napište na poradce@vlkuver.cz

Šíře nabízených produktů. Nabízím vše. Ale stále nezprostředkuji všechny společnosti, natož všechny produkty. Mám své oblíbené produkty a pokud jsou hodně výjimečné, nemám důvod studovat, chodit na školení dalšího podobného produktu. Ale většinou jeden produkt je vhodný pro toho, druhý pro jiného, tak aktivně jich potřebuji výrazně víc. Takže pro každého klienta téměř vždy zprostředkuji alespoň jeden nový produkt, nebo alespoň novou variantu. V současné době nepotřebuji oslovovat aktivně klienty a z toho vyplývá trochu i mnou nejčastěji zprostředkované produkty – úvěry a hypotéky. Trošku konkrétněji:

  1. Komplexní poradenství – finanční plán, investiční plán, komplexní finanční plán (placený).
  2. Hypotéky a úvěry (hypotéky klasické, bez příjmů, neúčelové, offsetové, variabilní; ze stavebního spoření řádné úvěry i meziúvěry) – již od 1.1.2011 vlastním příslušný živnostenský list pro vázanou živnost Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru. Spolupracuji s 1. EUROHYPOTÉKA s.r.o. a Allrisk, s.r.o.
  3. Investice – spolupracuji s Viktor Hostinský Investments, s.r.o., jsem pod nimi registrován u ČNB jako vázaný zástupce. Díky nim mám přístup nejen k široké nabídce produktů (např. Conseq, ČPInvest a další), ale především hodnotný servis a poradenství.
  4. Pojištění – životní i neživotní i penzijní připojištění, jsem registrován u ČNB pod číslem 103171PPZ jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel spolupracující s makléřskou firmou ABCDFinance, s.r.o.
  5. Zlato a stříbro – spolupracuji s fa. FINOD, s.r.o.
  6. Oddlužení – spolupracuji s fa. FL Consult, s.r.o.

Mnou Doporučované úvěrové produkty naleznete v samostatném článku. Mnou ostatní doporučované produkty budou k dispozici v samostatném článku.

 

Tento záznam byl publikován v Služby . Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář