Investice – renty – spoření

Je důležité krom uspokojování aktuálních potřeb, zálib, relaxace myslet i na uspokojování budoucích potřeb, rizik a prioritizovat je. Zaplaťte nejdříve sobě.

Jako nejdůležitější je si vybudovat, i kdyby ze začátku malou, finanční rezervu. Má víceúčelové, univerzální použití. Např. slouží pro samopojištění drobných rizik, zlevnění pojištění umožněním zvýšení spoluúčastí, zvyšuje manévrovací prostor při řešení problémů, usnadňuje získání hypotéky s co nejlepšími parametry. Začátek investování neodkládejte, začněte byť s malou částkou, je to důležité nejen z hlediska výnosů investování, ale také z hlediska sebepoznání a učení se, které doprovází dělání chyb. Zapojte sílu složeného úročení.

Pokud jste zvyklí mít vždy v pohotovosti peníze, jedním řešením je mít kontokorentní úvěr, druhým řešením je mít vícero peněz na běžném účtě. I běžný (provozní) účet může být plnohodnotný a úročený. Aktuálně soukromě nejvíce používám úročený účet u MaxBank (úročený bez limitu, k 2023-03-14 sazbou 4,61 % p.a.).

Finanční rezervu můžete mít na nějakém spořicím účtě (k 2023-03-14 např. úročený 6,01 % p.a. bez limitu pojištěné daněné srážkovou daní) nebo ji mít u investiční společnosti v rámci investic (pojištěná, úročená automaticky dle výše repo sazby mínus poplatky, daněno ročně v daňovém přiznání, více viz „spořicí účty“ přes investiční společnosti) nebo se lze vyhnout dani při investování přes otevřené podílové fondy nebo fondy pro kvalifikované investory. Aktuálně jako „spořicí účet“ používám MP1 portfolio u Edwarda.

Dlouhodobé investování (případně krátkodobé i delší spekulace) může být velmi pestré. V obecném slova smyslu můžeme zahrnout velmi nesourodé prvky: výchova dětí, vlastní firma/podnikání, povinný státní důchodový systém, vlastní bydlení, až po „klasické“ investování, které zahrnuje prvky jako PP/DPS (Penzijní Připojištění/Dobrovolné Penzijní „Spoření“), OPF/FKI/ETF (Otevřené Podílové Fondy/Fondy Kvalifikovaných Investorů/Exchange Traded Fund), programy životního cyklu (a jeho dle mě nejmodernější představitel Edward), zlato, obecněji komodity, kryptoměny především bitcoin, dluhopisy, akcie, opce…

Chcete-li mne kontaktovat, využijte např. email. Nebo použijte formulář:


Výběr seminářů

Budoucí semináře – můžete se přihlásit

Uplynulé semináře – pro vaši inspiraci, k jakým tématům jsem již uspořádal osvětový seminář.

Výběr z mých osvětových článků na měšci.cz

Jak funguje investování s autopilotem Edward? Výhody a nevýhody – 2022-07

Programy životního cyklu a „spořicí účty“ přes investiční společnosti. Jak fungují a vyplatí se? – 2022-07

Jak držet a používat bitcoiny, aby to dávalo smysl? – 2021-12

Jak si ochránit bitcoin, abyste o něj nepřišli? – 2021-12

Bitcoin, na co vše si dávat pozor? – 2021-12

Nájemní vztahy s možností volby aneb když „ajťák“ a finanční poradce pronajímá – 2021-03

Zlato? Stříbro? Jsou „koněm“, nebo ne? – 2020-12

Pro koho jsou vhodné fondy kvalifikovaných investorů a kolik musíte vložit? – 2020-12

Stinné stránky nejen P2P půjček. Příběh z praxe – 2020-07

Soukromé dluhopisy velkých společností: troufáte si je koupit? – 2020-02

Dobrovolné sociální pojištění aneb způsob, jak nepřijít o důchod, a ještě si jej navýšit – 2018-05

Vyznejte se v důchodu: Jak funguje první pilíř důchodového systému? – 2013-01

Jak probíhá zkouška z důchodové reformy pro finanční poradce? – 2013-01