Ekonomie v jednom viru

Výborná kniha. Výborné argumenty, argumenty pro a proti, podpořené odkazy, výzkumy, příklady. Vůbec nemám co vytknout, jak po obsahové stránce, tak co se týká struktury. Jediné co mohu „vytknout“ je zdvojený text poznámky na straně 316, to je tak asi vše.
Kniha vyšla jako libertariánská, nicméně popisuje, komentuje zásahy státu. Odůvodňuje, proč většinou je nejlepší nedělat nic, ale na druhou stranu je realistická a popisuje kdy jsou na zvážení zásahy a proč politické zásahy fungují neoptimálně.
Knihu doporučuji číst jako celek, ale pokud byste měli čas/motiaci jen na jednu kapitolu, přečtěte si kapitolu 10: Proč jsme si dlouhé měsíce v lékarně nemohli koupit dezinfekční přípravky na ruce.

Oficiální popis:

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč v lékárně několik měsíců po vypuknutí pandemie COVID-19 chyběly dezinfekční prostředky na ruce? Proč se někteří zaměstnavatelé a zaměstnanci během prvního lockdownu COVID-19 dohadovali o tom, zda budou pracovníci znovu přijati? Proč se leteckým společnostem podařilo získat od vlád finanční pomoc určenou specificky pro toto odvětví?
Kniha Ekonomie v jednom viru odpovídá na všechny tyto a mnohé další otázky související s pandemií, přičemž vychází z dramatických událostí roku 2020 a přibližuje některé z nejdůležitějších principů ekonomického myšlení. Kniha je plná podpůrných údajů a nejlepších nových akademických důkazů a poskytuje těm, kteří nejsou zasvěceni do ekonomie, rychlokurz tohoto oboru prostřednictvím aplikované případové studie pandemie COVID-19. Pomáhá vysvětlit vše od toho, proč byly vlády na pandemii nedostatečně připraveny, až po to, jak ekonomové postupují při stanovení hodnoty životů zachráněných díky lockdownům.
Po absolvování tohoto velmi čtivého, svižného a provokativního ekonomického exkurzu do tématiky pandemie budou čtenáři schopni mnohem lépe pochopit události, které prožili. A co je možná ještě důležitější, poznatky o všem, od úlohy cenového mechanismu až po obchod a specializaci, poskytnou čtenářům dovednost uvažovat jako ekonom ve vlastním životě i při hodnocení rozhodnutí politických vůdců.

Diskuze